Tohum Bombaları

Tohum bombası nedir, nasıl yapılır, ne işe yarar?.. Tüm bu soruları yanıtlamadan önce “Gerilla Bahçeciliği”ne biraz değinelim. 

Gerilla Bahçeciliği, terk edilmiş yerlerde bakımsız alanlarda veya yeşillenmesi istenen yerlerde  yapılmaktadır. Genellikle gece vakti gidilerek öncelikle alan temizlenmekte ve sonra grafiti yosunlarla ve tohum bombaları ile yeşillendirilmektedir.  Günümüzde sandığımızdan daha yaygındır ve en güzel gerilla hareketi olarak tanımlanabilir.

Yapacağınız tohum bombalarını her gün geçtiğiniz mahallenizi, yol kenarındaki terkedilmiş evlerin bahçelerini, boş alanları yeşillendirmek için kullanmanın yanı sıra arkadaşlarınıza hediye ederek onları da gerilla bahçeciliği hareketinize dahil edebilirsiniz.

Tohum bombası yapmak için ihtiyacımız olan malzemeler:

  • Tohumlar
  • Su
  • Kil
  • Toprak ya da kompost
  • Gazete kağıdı
  • Akrilik boya (isteğe bağlı)

Tohum bombası yapmak için kolay çimlenen ayçiçeği, papatya, çimen gibi tohumları seçebilirsiniz, sonbaharda ise bakla, turp, soğan tohumlarını da kullanabilirsiniz.

Büyükçe bir kap veya leğen içerisinde kil, su , toprak veya torf ve tohumlarını karıştırarak minik ceviz büyüklüğünde toplar yapıp bir süre kurumaya bırakmanız yeterli olacaktır. Kil bünyesinde nem tutacağı için tohumların  çimlenmesi daha kolay olacaktır. Eğer kil bulamazsanız gönül rahatlığı ile gazete kağıdı da kullanabilirsiniz.

İsteğinize bağlı olarak yaptığınız harca akrilik boya ekleyerek rengarenk tohum bombaları elde edebilirsiniz. Tohum  bombası yapmak aynı zamanda cocuklarınızla beraber yapacağınız keyifli bir aktivite de olacaktır. 

Artık tohum bombalarınız hazır olduğuna göre çantanıza dağa taşa fırlatmak üzere birkaç tohum bombası atabilirsiniz.

Doğanın her zaman kazanması dileğiyle...

Promotion

Tüm Dünyaya Çiçek
Yurtiçi ve Yurtdışı Çiçek Teslimatı
7/24 SİPARİŞ İMKANI
Dilediğiniz Zaman Sipariş Verin
MEMNUNİYET GARANTİSİ
Önceki Müşterilerimiz Garantimiz